+90 850 441 38 62 - 90 850 441 3862

U-ETDS nedir?

U-Etds Sistemi karayolu taşımacılığına disiplin katmak ticari olarak faaliyet gösteren araçların hem taşıdıkları yolculara hem de yolcuların eşyalarına ait güvenlik açıklarını minimum seviyeye indirmek ve her türlü açıkları kapatmak her türlü yolcu yük taşımacılığında doğru verileri paylaşmak adına getirilen yeni bir sistemdir. Karayolu taşımacılığı ve yolcu yükü taşımacılığı tamamen değişiyor. Otobüs yolculukları için güvenlik standartları değişecek. Ulaştırma elektronik denetim ve takip sistemi de baştan aşağı yenileniyor. 8 Ocak'ta resmi gazetede yayınlanan yönetmelik kapsamında 8 Hazirandan itibaren Ulaştırma elektronik takip denetim sistemi ile yolcuların hangi otobüse bindiği hangi durakta indiği çok hızlı bir şekilde veri sistemine aktarılacak. Başkasının adına bilet alma ya da sadece isim soyadı ile bilet alma devri de tamamen kapanıyor. Yaş fark etmeksizin herkes kendi TC kimlik numarasını göstererek bilet alabilecek. Ayrıca bildirilen TC kimlik numarası merkeze gönderilerek emniyet tarafından denetlenecek. Korsan taşımacılığın önüne geçmek için böyle bir sistem geliştirildi. Ayrıca karayolu taşımacılığına ilişkin güvenlik sorunu da ortadan kaldırmak ve çok daha disiplinli bir taşımacılık anlayışı getirmek için U-Etds sistemi 8 Hazirandan itibaren hayatımıza girecek.

Yeni Sistem Nasıl İşleyecek?

Karayolu taşımacılığı yapan firmalar sadece bir defaya mahsus olmak üzere Bölge Müdürlüğü'ne yazılı başvuru yapacak. Bölge müdürlüğü kullanıcısı firmaya yolcu takip sistemi serverlarına erişim için gerekli kullanıcı adı ve adresi verecek. Firma bu erişim bilgilerinden yararlanarak kendi sisteminde var olan sefer yolcu personel ve taahhüt bilgilerini başka bir yere girmeden Türksat üzerinden U-ETDS sistemine aktaracak. Yukarıda belirtmiş olduklarımız sadece elektronik altyapısı olan firmalar için geçerliydi. Elektronik altyapısı olmayan firmalar kamu.turkiye.gov.tr portalına Türksat tarafından hazırlanacak ara yüz ve bakanlık tarafından web servis aracılığı ile verilerini çekebilecekler. Bu sistemi kullanacak olan firma personelin yetkilendirmesi ise bölge müdürlükleri ve KDGM UNET işbirliği sonrasında belirlenecek.

U-ETDS Sistemi ne zaman başlayacak?

1

1

Firmaların U-ETDS sistemine uyum sağlamak için gerekli hazırlıkları ve altyapılarını henüz tamamlayamadıkları için 30 Haziran 2020 tarihine ertelenmiştir.

Yeni düzenlenen bu sistem sayesinde U-Etds karayolları taşımacılığı çok daha güvenli ve kontrol edilebilir olacak. Taşınan yolcuların hem güvenlikleri hem de yolcu yükünü kayıt altına alınması adına bu sistem 8 Hazirandan itibaren devreye girecek.

İletişim

Adres

YENİ YAZILIM
TEKNOLOJİLERİ LTD. ŞTİ.
MUSTAFA KEMAL MAH. DUMLUPINAR BLV. NO: 266 A İÇ KAPI NO: 18 ÇANKAYA ANKARA / TÜRKİYE

Whatsapp

+90 850 441 3862

U-ETDS.com.tr sitesi resmi marka tescilli yazılımıdır. Her hakkı saklıdır. © 2019 - KVK Politikası - Gizlilik Politikası