+90 850 441 38 62 - 90 850 441 3862

U-ETDS Haberleri


U-ETDS bilgilendirme toplantısı

Editörün Notu (07.11.2018): Toplantıya ait 2 saatlik bu video kaydı, internette U-ETDS konusundaki en iyi, en detaylı ve kaliteli kaynaktır. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya'ya bu toplantı için teşekkürlerimizi borç biliriz.

TÜRSAB'da U-EDTS tanıtımı yapıldı

Taşımacılık sektörü düzenlemelerini konu edinen yeni Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’nin (U-ETDS) tanıtım toplantısı, 26.10.2018 tarihinde TÜRSAB Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

TÜRSAB Genel Merkezi’nde düzenlenen ve yaklaşık 500 seyahat acentasının katıldığı toplantıda; T.C. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı adına Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Mahmut Gürses, Daire Başkanı Kerim Cicioğlu ve İstanbul Bölge Müdür Yardımcısı Yalçın Doğan ile TÜRSAB adına Karayolu Ulaştırma İhtisas Başkanı Taşkın Arık soruları yanıtladı. Sistem, seyahat acentalarının tur ve transferler başlamadan 1 saat öncesine kadar turistlerin T.C. kimlik, pasaport, koltuk ve bagaj numaralarını, U-ETDS’ye girmeyi zorunlu hale getirecek.

Seyahat acentalarının işleyişinde tıkanmalara neden olacağı ve yurt dışından gelen turistlere sıkıntı yaratacağı yönündeki konu başlıkları, TÜRSAB Karayolları Ulaştırma İhtisas Başkanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı.

Toplantı haberi ve detayları için TÜRSAB sitesine bakabilirsiniz.

U-ETDS Ertelendi mi?

Hayır ertelenmedi. Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS), 1 Kasım’da yürürlüğe girdi.

Uygulama başladı; ancak yaptırımları ertelendi. Ancak şehirlerarası otobüsçüler ve turizm taşımacıları, sisteme tam olarak hazır olmadığı için, yaptırımlar 2 Ocak 2019 tarihinden itibaren devreye girecek.

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, erteleme kararını bir yazı ile duyurdu. Yazıda, şu bilgilere yer verildi:

Bakanlığımıza intikal eden bir kısım müracaatlarda; U-ETDS zorunluluğunun 01 Kasım 2018 tarihinde yürürlüğe gireceği, ancak bu konuda firmaların henüz gerekli hazırlıkları tamamlamadıkları ve anılan Yönetmelik hükmünün uygulanması halinde mağdur olabilecekleri belirtilerek, gerekli hazırlıkların sağlanmasını teminen bahse konu Yönetmelik hükümlerine uyma zorunluluğuyla ilgili süre tanınması talep edilmiştir. Bu itibarla A1, A2, B1, B2, D1 ve/veya D2 yetki belgesi düzenlenen firmaların, U-ETDS sistemine uyum sağlaması ve bahse konu firmaların, anılan Yönetmelik hükümlerinin 01.11.2018 tarihinden itibaren uygulanması halinde yaşayabilecekleri mağduriyetlerin önüne geçilmesini teminen; Karayolu Taşıma Yönetmeliğin 40 ıncı maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkralarına uyma zorunluluğunun 02 Ocak 2019 tarihine kadar uygulanmaması hususunu takdir ve tensiplerinize arz ederim.


U-ETDS Amaç ve Faydaları


U-ETDS'nin ulusal güvenlik açısından faydaları nelerdir?

Bakanlık sisteminde toplanan veriler talep eden güvenlik birimlerine (EGM, Jandarma, İstihbarat ..vs) anlık olarak iletilebilecektir. Böylece güvenlik birimleri için operasyonel önleme sahip verilere anında erişim imkanı sağlanmış olacaktır. İleriye dönük olarak, yukarıda belirtilen şüpheli kişilerin taşımacı firmaları kullanmak suretiyle karayoluyla seyahatlerinin en aza indirilmesiyle birlikte, bu şekilde ulusal güvenlikte çok önemli bir açığın kapatılması öngörülmektedir.

U-ETDS'nin vergi denetimi açısından faydaları nelerdir?

Ülkemizde taşınan her yolcu için ödenmesi gereken verginin tahsilatı mümkün hale gelecektir. Taşımacılık faaliyetinde bulunan firmaların ve taşıtların kayıt altına alınmasına imkan sağlanacak ve bu yolla taşımacı firmaların ödemesi gereken vergilerle birlikte, kullanılan taşıtlara ilişkin ödenmesi gereken vergilerin ödenmesi sağlanacak.

U-EDTS sisteminin amaçları nelerdir?

1 Kasım 2018 tarihi itibari ile tüm Türkiye’de yeni bir uygulama başlıyor. Bundan sonra tur ve transferler başlamadan 1 saat öncesine kadar yolcuların T.C. kimlik numarasını, pasaport numarasını, koltuk numarasını, bagaj etiketini, T.C. Ulaştırma Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün U-ETDS sistemine bildirimi yapılacak. Bu sistemin amaçları şu şekilde sıralanabilir:

  • Karayolu taşımacılığını disiplin altına almak,
  • Karayollarındaki güvenlik açıklarını kapatmak,
  • Her türlü yolcu ve yük taşımasını kayıt altına almak,
  • Sektördeki verilere ilk kez gerçek zamanlı ve doğru şekilde ulaşmak,
  • Ulusal güvenlik açısından, taşıma verilerinin anlık paylaşımını sağlamak,
  • Veri analizlerine dayalı gelecek planlaması yapabilmek.

U-ETDS'nin firmalar faydaları nelerdir?

Tarifeli taşıma yapan firmaların, taşıma yapacakları güzergahları e-devlet üzerinde elektronik olarak ve yazılı olarak başka bir işleme gerek olmadan belirleme imkanı sağlanacaktır.

Tarifeli taşıma yapan firmaların, önceden belirlenmiş olan güzergahlarını, e-devlet üzerinden zaman ve ücret tarifesi elektronik olarak ve yazılı başka herhangi bir işleme gerek olmadan hızlı bir şekilde belirleme imkanları olacaktır.

Tarifeli taşıma yapan firmaların, taşıma yapmayacağı veya yapamayacağı güzergahları, e-devlet üzerinden hızlı bir şekilde pasif hale getirilmesi sağlanabilecektir. Yolcu ve eşya taşımacılığında korsan (belgesiz) taşımacılığın azaltılmasında katkısı olacaktır.

Taşımacılık faaliyetinin kalitesinin artışını sağlayacaktır. Kapsam dışı taşımacılığın engellenmesinde katkı sağlayacaktır. (arızi-tarifeli…k2-k1 …vs) UETDS sistemindeki veriler yeni yol planlamalarına istatistiki kaynak sağlayacaktır.

U-ETDS'nin vatandaşa faydaları nelerdir?

Vatandaş yapacağı seyahatlerinin, resmi olarak kayıt ve tescil edilip edilmediğini seyahat öncesi (e-devlet üzerinden) görebilecek. Korsan taşımacı firmalarla yapılacak seyahatlerin engellenmesine katkı sağlanacak, böylelikle vatandaşın yaşayabileceği mağduriyetlerin önüne geçilecektir. Seyahat esnasında yaşanan/yaşanabilecek sorunlar, şikayetler veya bagaj kayıpları gibi mağduriyetlerin giderilmesine yönelik gerekli işlemlerin resmi kanallarla hızlı bir şekilde sonuçlanması sağlanabilecektir.

Vatandaşa daha ciddi ve güvenilir taşımacı firmalarla yolculuk yapma imkanları sağlanacak ve vatandaşın seyahatlerine ilişkin memnuniyeti artacaktır. Vatandaşın kendisine ait olmayan bagajlarla ilgili sorumlulukları bulunmayacak ve buna ilişkin yaşayabilecek mağduriyetlerin önüne geçilecektir.

Alınan tedbirler ve sıkı denetimler sayesinden trafik kazaları ve bu kazalardan kaynaklı can ve mal kaybının en aza indirilmesi sağlanacak.

Denetim kalitesinin artması sebebiyle, otoyolların bozulması önlenecek ve otoyolları kullanan vatandaşların , daha konforlu seyahat etmesi sağlanacak.

İletişim

Adres

YENİ YAZILIM
TEKNOLOJİLERİ LTD. ŞTİ.
MUSTAFA KEMAL MAH. DUMLUPINAR BLV. NO: 266 A İÇ KAPI NO: 18 ÇANKAYA ANKARA / TÜRKİYE

Whatsapp

+90 850 441 3862

U-ETDS.com.tr sitesi resmi marka tescilli yazılımıdır. Her hakkı saklıdır. © 2019 - KVK Politikası - Gizlilik Politikası